Sākumlapa > 1939 - 1949 > Laikmeta stils  >  Smiekli pirmajā padomju gadā

Smiekli pirmajā padomju gadā

Latvijas Valsts universitāte uz žurnāla "Atpūta" vāka.

Stāsta tautsaimnieks Arnolds Aizsilnieks

Viena no anekdotēm, kas studentu vidū cirkulēja par tā laika mācību spēkiem, bija šāda.

Viens no jaunākajiem mācības spēkiem pārbaudījis studentus saimniecības ģeogrāfijā, kamēr pie galda sēdējis dekāns un klausījies. Eskaminētājs bijis viens no tiem jaunajiem cilvēkiem, kas labi saprot daiļo dāmu acu valodu. Kad ienākusi studente, kuras acis vēstījušas apmēram tā, kā teikts dziesmā “Lēni lūdzot mana dziesma skan …”, viņš teicis:

– Labi! Sāksim ar vispārējo ģeogrāfiju. – Viņš uzlicis roku uz kartes, kas karājusies pie sienas un teicis: – Kas šis ir par okeānu? – Kad atbilde nav nākusi, viņš teicis:– Pilnīgi pareizi. Tas ir Klusais okeāns. Tagad pastāstiet, kā ievērojami padomju rakstnieki sauc Donas upi? – Kad atbilde nav nākusi, viņš teicis:

– Pilnīgi pareizi! Tā ir Klusā Dona. Un tagad pāriesim pie saimniecības ģeogrāfijas. Kādu dārgu metālu iegūst šinī apvidū? – viņš jautājis, rādīdams ar roku Padomju Savienības kartē pie sienas. Kad atbilde nav nākusi, viņš teicis:

– Pilnīgi pareizi! Klusēšana ir zelts. Tur ražo zeltu, tik un tik tonnas gadā. Tagad vēl viens jautājums no saimniecības ģeogrāfijas. Kā mēs visi zinām, pie Kaspijas jūras speciālos nodalījumos izdara jūras ūdens iztvaicēšanu, lai iegūtu jūras ūdens sāļus. Raksturojiet, kādos apstākļos šī procedūra notiek? – Kad atbilde nav nākusi, viņš teicis:

– Pilnīgi pareizi! Tur valda klusums. Ūdens iztvaiko bez jebkāda trokšņa. Beidzot vēl viens jautājums no saimniecības ģeogrāfijas literatūras. Sakiet, ko raksta saimniecības ģeogrāfijas speciālisti par tiem apvidiem uz zemeslodes, kas nav vēl izpētīti? – Kad atbilde nav nākusi, viņš teicis:

– Pilnīgi pareizi! Viņi klusē. – Tad, pagriezies pret dekānu, viņš teicis:

– Jāliek atzīme “Ļoti sekmīgi”.

Dekāns nepiekritis un mēģinājis kaut ko iebilst. Tad eksaminētājs iesaucies:

– Ujā! Bet viņa taču nedeva nevienu nepareizu atbildi! Nu vai tad nebija tā?

Pēc tam dekānam nebijis citas iespējas kā tikai piekrist, un studente saņēmusi augstāko atzīmi.

Frgaments. Arnolds Aizsilnieks. Dzīves šūpotnēs. Stokholma: Daugava, 1979. 148., 149. lpp.

1939 - 1949 saisītās lapas