Sākumlapa > 1939 - 1949 > Laikmeta stils  >  Padomju prakse

Padomju prakse

###NEWS_AUTHOR###
###NEWS_IMAGE### 1940. gadā arī Latvijas Universitātei nācās apgūt padomju dzīveskārtību. Daudziem tā šķita smieklīga un bezjēdzīga, taču tās apguve nereti vienādojās ar izdzīvošanas prasmju totalitārajā PSRS apgūšanu.

Kad 1940. gada jūnijā krievu komunisti ar militāru varu okupēja Latviju, pirmajos mēnešos Latvijas Universitāte tika atstāta puslīdz mierā: tur izdarīt pārmaiņas nebija vissteidzīgākā lieta, jo vairāk tādēļ, ka bija vasaras brīvlaiks; tā arī Teoloģijas fakultāti likvidēja tikai trešajā okupācijas mēnesī. [..] pēkšņi kā no debesīm nokrita jaunieceltais rektors Paškevics. Tas bija gluži primitīvs un neizglītots cilvēciņš, beidzis Maskavā tikai t.s. sarkano fakultāti, resp., Ļeņinisma un marksisma propagandas skolu [..]. Tūliņ arī tika sasaukta dekānu padome rektora kabinetā. Jaunais rektors apsveica mūs ar “atbrīvošanos no apspiedēju režīma” un deva dažādus norādījumus, kuru apzīmēšanai viņš bija iemīļojis vārdu “signalizēt”, un tā aicināja arī mūs, tiklīdz mēs novērotu kaut kur kādu “reakcionāru” parādību, tūliņ “signalizēt” to viņam. Es nenocietos un izteicos, ka mums šādas signalizēšanas funkcijas ir diezgan neparastas un lai viņš neļaunojas, ja mēs tās varbūt sevišķi labi neizpildīsim. [..] Pēc ilgām tukšām runām sēde tika slēgta, bet, kad visi taisījās iet prom, jaunais rektors pēkšņi, it kā nejauši, izvilka kādu papīru un it kā tā būtu kāda pavisam nenozīmīga lieta, galvu nodūris un acis nepaceldams teica: “Parakstiet vēl šito!” Izrādījās, ka tie bija “liesmaini sveicieniem biedram Staļinam”. Daži saskatījās, citi drusku paraustīja plecus, prof. Fr. Gulbis iečukstēja man ausī: “Sākās krupju rīšana.”

Pauls Jurevičs. Pretstatu pasaule. [Ņujorka]: Grāmatu draugs, 1973. 7.–9. lpp.

1939 - 1949 saisītās lapas