Sākumlapa > 1939 - 1949 > Cilvekstasti >  Stāsts par rektoru Jūliju Auškāpu

Stāsts par rektoru Jūliju Auškāpu

LU rektors Jūlijs Auškāps.

Jūlijs Auškāps no 1920. gada Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes docētājs, kopš 1930.gada – profesors. No 1933. līdz 1937.gadam Latvijas Universitātes rektors. 1941. gada 14. jūnijā apcietināts un deportēts uz Sibīriju. Nošauts Sverdlovskas cietumā 1942. gada 3. augustā.

Bija rāma [1940. gada] septembra diena. Universitātes sekretariāts tanī laikā atradās Raiņa bulvārī 7, kur brīvās Latvijas laikā atradās Lielbritānijas, Francijas un Spānijas konsulāti. Nejauši paskatījos pa logu un ieraudzīju profesoru Auškāpu kā arvien ar paceltu galvu stalti soļojam. Bet dažu soļu attālumā viņam līdzi tecēja mazs, sakņupis vīriņš ar sarkanu lentu un attiecīgām nozīmēm ap roku. Tas bija šī lielā cilvēka “pavadonis”. Un tad apkalpotājs mani lūdza iznākt priekštelpā, jo bijušais rektors gribot no manis atvadīties. Dziļa traģisma pilns, bet citādi profesors bija tāds pats kā savās rektora dienās. “Mans ceļš jau nu liekas nostaigāts, bet jums, jaunajiem, jādzīvo tālāk un jākalpo Latvijai,” teica profesors atvadoties. Tie bija viņa pēdējie vārdi un pēdējais rokas spiediens.

Jānis Vēliņš. Atmiņas un vērojumi par Latvijas Universitātes darbību neatkarības laikā. Universitas. 1972, 30, 12. lpp.

1939 - 1949 saisītās lapas