Sākumlapa > 1929 - 1939 > Cilvekstasti >  Arnolds Aizsilnieks par pasniedzēja gaitu sākumu

Arnolds Aizsilnieks par pasniedzēja gaitu sākumu

###NEWS_AUTHOR###
###NEWS_IMAGE### Tautsaimnieks un agronoms Arnolds Aizsilnieks (1898–1982) 1927. gadā beidza Lauksaimniecības fakultāti un 1932. gadā Tautsaimniecības un tiesību zinātņu. Ar Rokfellera fonda stipendiju apguvis tautsaimniecību arī ASV un Skandināvijas valstīs. Kopš 1931. gada LU Tautsaimniecības un tiesību zinātņu fakultātes asistents, kopš 1936. gada – docētājs, kopš 1939. gada – profesors.

Kad sāku mācīt studentiem tautsaimniecības teoriju, viena no smagākajām problēmām bija, kā lai panāk, lai studenti censtos izprast tautsaimniecības teorijas atziņas un saskatīt, kur tās iedarbosies reālā dzīvē, un nevis vienkārši mēģināt iekalt kaut ko no galvas, pat nedomājot līdz, ko tas nozīmē. [..]

Bieži ir dzirdēts teiciens, ka nekas nav praktiskāks par teoriju. Tas taisnība, bet tikai tad, ja teorija pareizi saprasta un ja prot to izlietot praksē. Ar pieredzi praksē vien ir grūti atrast pareizās atziņas. [..]

Reiz, kad pārbaudot kādu tiesību zinātņu studentu tautsaimniecības teorijā, centos noskaidrot, vai viņš arī saprot to, ko man atbild, viņš protestēja:

– Docenta kungs! Jūs pārkāpjat Universitātes satversmi, kurā ir skaidri pateikts, ka universitātes uzdevums ir izplatīt zināšanas. Tā tad jums jāpārbauda tikai, vai es zinu, un nevis, vai es arī saprotu.Atbildēju, ka tas būtu tā bijis, ja man būtu jāpārbauda papagaiļi. Cilvēka zināšanas turpretim ietver sevī arī saprašanu, bez kuras zinātne vispār nevar eksistēt. Zinātniskās pētīšanas uzdevums taču ir iegūt saprašanu, lai pētījamās parādības varētu izskaidrot.

Arnolds Aizsilnieks. Dzīves šūpotnēs. Atmiņas. Stokholma: Daugava, 1979. 122., 123. lpp.

1929 - 1939 saisītās lapas