Sākumlapa > 1919 - 1929 > Cilvekstasti >  Studenta Helmara Rudzīša stāsts

Studenta Helmara Rudzīša stāsts

###NEWS_AUTHOR###
###NEWS_IMAGE### Helmars Rudzītis (1903–2001) Latvijas Universitātē studēja 20.gs. 20. un 30.gados. 1939.gadā absolvēja Tautsaimniecības un tiesību zinātņu fakultāti. 1926.gadā dibināja komerciāli ļoti sekmīgo apgādu "Grāmatu draugs", 1931.gadā – skaņuplašu fabriku "Bellacord Electro". 1949. gadā ASV izveidojis latviešiem emigrācijā adresēto laikrakstu "Laiks", bet 1951.gadā atajunojis apgādu "Grāmatu draugs".

Te nu bija pavisam cita pasaule! Katrs priekšmets [..] likās aizraujoši interesants. Pat Henzeļa lekcijas statistikā likās kā dzeja. Nemaz nerunājot par profesoru Frēzi, kas savas lekcijas gan lasīja krievu valodā, bet brīžiem ar tādu dramatismu, ka tās varēja baudīt kā labu teātra izrādi.

Pārbaudījumi pie Frēzes vienmēr bija bagāti dramatiskiem notikumiem Viņš studentus mēdza eksaminēt grupās, sešus vai vēl vairākus studentus vienā reizē. Kad nu šāda grupa tādā kā aplī sasēdās ap profesoru, Frēze vispirms visus noskatīja ar dusmīgu skatu, tad sāka birt jautājumi. Jāatbild bija tam, uz kuru ik reizi norādīja profesora pirksts. Jāatbild bija ātri, bez lielas tielēšanās. Ja grupā gadījās daži veikli atbildētāji, profesora seja atmaiga, viņš dažreiz pat pajokoja, pasmaidīja un visa grupa dabūja ļoti teicamas atzīmes. Bet, ja grupā gadījās tūļas, kas jau pirmajiem jautājumiem atbildēja stostīdamies un taustīdamies, profesora skats kļuva nikns. Vēl pāris jautājumu, un, ja uz tiem atbildes nebija profesoram pa prātam, nāca skaļš sauciens: “Visi ārā!” Visa grupa bez žēlastības bija izgāzta. Tādēļ bija jāmanās iekļūt gaišāku galvu un vaļīgāku mēļu pulkā.

Divdesmit otrajā gadā vēl daudzi profesori lekcijas lasīja krievu valodā, daži arī vācu. Man šo lekciju klausīšanās nesagādāja grūtības. Pirmajā gadā diezgan cītīgi apmeklēju lekcijas [..]. Atradu pat laiku šad un tas aizskriet uz Filoloģiskās fakultātes tik iecienītā profesora Dauges lekcijām. Dauges lekciju laikā klausītava vienmēr bija piepildīta līdz pēdējai iespējai. Studenti ne vien stāvēja gar klausītavas sienām, bet arī atvērtajās durvīs, lai vismaz kaut ko saklausītu no populārā profesora aizraujošajām lekcijām. Un bija arī ko klausīties.

Helmars Rudzītis. Manas dzīves dēkas. Ņujorka: Grāmatu draugs. 1984.

1919 - 1929 saisītās lapas